Ana Sayfa Yaşam 29 Mart 2022 116 Görüntüleme

Lüleburgaz Türkiye’ye gururu yaşattı!

“AHH’de finale kalan ilk Türk belediye”

 

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından verilen “Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planlaması Ödülleri’nde Lüleburgaz Belediyesi Türkiye’den finalist olan ilk belediye olarak büyük başarı elde etti. Almanya’dan Kassel Belediyesi’nin ödülü kazandığı finalle ilgili konuşan Başkan Gerenli, “Brüksel’de çağdaş Cumhuriyet kentimizin aydınlık insanlarını ve ülkemizi temsil etmekten büyük bir gurur duyduk, finalist olmanın mutluluğunu yaşadık” dedi.

 

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından belirlenen “Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planlaması” ödülü Brüksel’de düzenlenen bir törenle açıklandı. 3 binden fazla belediyenin katıldığı Avrupa Hareketlilik Haftası (AHH) kapsamında düzenlenen yarışmada Almanya’dan Kassel Belediyesi ödülü kazandı. Lüleburgaz Belediyesi ise tarihinde ilk kez finalist olma başarısını gösteren ilk Türk belediyesi oldu.

 

53 ülke 3 bin belediye arasından seçildi

 

Birçok alanda yaptığı çalışmalarla çok sayıda başarıya imza atan Lüleburgaz Belediyesi, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında verilen “Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planlaması Ödülü’nde” 53 ülkeden 3 bin 100 belediye arasından finale kalarak bir ilki daha başarmış oldu.

 

Avrupa Başkentinde Lüleburgaz’ı izlediler

 

Lüleburgaz Belediyesi 2002’den beri düzenlenen AHH kapsamında finale kalma başarısını gösteren Türkiye’den ilk belediye olmasının yanı sıra kentin tanıtımında da önemli bir rol oynadı. Brüksel’de gerçekleştirilen sunumlarda Lüleburgaz kenti Avrupalı katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle izlendi. Kentin tanıtımında büyük bir etkisi olan AHH ile birlikte ilerleyen süreçte AB ile ikili ilişkiler ve iş birliklerinin artması bekleniyor.

 

“Ülkemizi temsil etmekten gururluyuz”

 

Lüleburgaz’ın finalist kalarak ödülü kıl payı kaçırmasını değerlendiren Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, “AHH ödülleri kapsamında 2021 yılı Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Projeleri’nden en iyilerinin yarıştığı büyük finalde birincilik ödülünü bu kez alamadık. Fakat buğu Brüksel’de çağdaş Cumhuriyet kentimizin aydınlık insanlarını ve ülkemizi temsil etmekten büyük bir gurur duyduk, finalist olmanın mutluluğunu yaşadık. En başta Lüleburgaz halkı ve çalışma arkadaşlarım olmak üzere bizlere bu gururu ve mutluluğu yaşatan, emek veren, katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Beyaz Haber Ajansı
Tema Tasarım | Osgaka.com