Ana Sayfa Yaşam 28 Mart 2022 137 Görüntüleme

Nasser Al-Khelaifi, Avrupa Kulüpler Birliği’nin Viyana’daki Genel Kurulu’nda Konuştu

Avrupa Kulüpler Birliği (ECA) Genel Kurulu bugün Viyana'da toplandı. UEFA Başkanı Aleksander Čeferin, Avrupa futbolunun 246 kulübünün temsilcileriyle birlikte toplantıda hazır bulundu.
 

Avrupa Kulüpler Birliği (ECA) Genel Kurulu bugün Viyana'da toplandı. UEFA Başkanı Aleksander Čeferin, Avrupa futbolunun 246 kulübünün temsilcileriyle birlikte toplantıda hazır bulundu. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas (Süper Lig projesi karşıtı görüşlerini içeren bir video mesaj gönderdi), IOC Başkanı Thomas Bach (video mesaj yöntemi ile ECA'yı destekleyen bir konuşma yaptı), CONMEBOL Başkanı Alejandro Dominguez, CAF Başkanı Patrice Motsepe dahil çok sayıda üst düzey yönetici ilk kez ECA Genel Kurulu’na katıldı. Avrupa liglerinin CEO'ları, Michael Ballack gibi efsane futbolcu ve ünlü teknik direktörler de toplantıda dikkat çeken diğer isimlerdi. 

 

1. Başarısızlıkla sonuçlanan Süper Lig projesine yönelik bir eleştiri:

Konuşmadan alıntı: "UEFA ve ECA, Avrupa kulüp müsabakalarının haklarının satış sürecine ilişkin açık ve rekabetçi bir ihale yürütmek amacıyla ilk kez birlikte çalıştı. Bu işbirliği sonucunda TEAM Marketing & Relevent Sports Group, geçtiğimiz ay itibariyle, müsabakaların pazarlama ve satış ortağı olarak belirlendi. Bu süreç bir ihaleden çok daha fazlasıydı.  Öyle ki bu işbirliği, Avrupa futbolunu şekillendiren kararlarda kulüplerin daha fazla söz hakkına sahip olmasını sağlayan devrimsel bir değişim anlamına geliyor. Ayrıca Avrupa futbolunun geleceğini UEFA ve kulüplerin birlikte belirlediği yeni ve ilerici bir yönetim modelini temsil ediyor. Söz konusu işbirliği, birlikte çalıştığımızda neleri başarabileceğimizi gösterdi, keza sonuçlar geçmişe nazaran çok daha iyi. 2024 sonrası dönem için UEFA Kulüp Müsabakalarının tahmini ticari değerinde 39'luk inanılmaz bir artış gördük. Hâlâ ek gelir kaynaklarına ihtiyacımız olsa da bu rakam, gelirlerimizde tarihi bir artış anlamına geliyor. Anlaşma, yeni Avrupa futbol modelinden şüphe duyanların yanıldıklarını da kanıtlıyor. Kulüplerin Avrupa futbolunun yönetimindeki etkinliğinin artması birlik, bütünlük ve daha fazla gelir sağlıyor. Geçtiğimiz yıl, bunların sadece bir kısmı için sistemi yıkmaya çalışan bazı kişiler olduğunu anımsıyorum.”

 

2. Ukrayna’daki altyapı oyuncularını ve diğer yardım çalışmalarını desteklemek için ECA'dan 1 milyon Euro’luk bağış:

Konuşmadan alıntı: "Bugünün Avrupa'sı, altı ay önce Cenevre'de buluştuğumuz günlerdeki Avrupa'dan çok daha farklı görünüyor. Zorlu günlerden geçiyoruz. Ukrayna halkına yönelik saldırılardan üzüntü duyuyoruz ve barış çağrısında bulunuyoruz. Tanık olduğumuz acılar, bize hayatta gerçekten neyin önemli olduğunu hatırlatıyor ve futbolun birleştirici gücünü anımsatıyor. ECA'nın Ukrayna halkına ve komşu ülkelere göç eden mültecilere yardım edebilmesini sağlamak için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi (UNHCR) ile temas halindeyim. ECA üyelerinin Ukrayna halkına yönelik yardım çalışmalarında kullanılmak üzere ilk etapta 1 milyon Euro'luk bir mali katkı sağlayacağını duyurmaktan gurur duyuyorum. Bu arada birçok kulübümüzün Ukrayna’daki altyapılarda oynayan genç futbolcuları misafir etmeye hazır olduğunu da belirtmek istiyorum.”

 

3. Kadın futbol kulüpleri için ECA üyeliği imkanı, eski oyuncu, teknik adam ve yöneticiler için panel ve Avrupa kupalarında mücadele edememelerine rağmen ECA'nın imkanlarından yararlanacak yeni kulüpler

Konuşmadan alıntı: Daha fazla çeşitlilik talep etmek için ilk önce, ECA olarak kendimiz birşeyler yapmalıyız. Çeşitlilik, hepimizi ortak noktada buluşturabilecek bir gerçekliktir. Son dönemde bu konuda bazı önemli adımlar attık. Kadın futbol kulüplerinden temsilcilerin Genel Kurulumuza davet edilmiş olmasından memnuniyet duyuyorum. Aramıza hoş geldiniz. Ayrıca kadın futbol kulüpleri için yeni bir üyelik yapısı oluşturmaya çalışıyoruz. Bunu çok önemsiyorum. Ek olarak, son Genel Kurulumuzda söz verdiğimiz gibi, bu sabah, farklı disiplinlerden, geçmişlerden ve milliyetlerden erkek ve kadın emektar oyuncuları, antrenör ve teknik direktörleri bir araya getiren ilk ‘Futbol Danışma Panelimizi’ gerçekleştirdik. Bununla birlikte, daha fazla kapsayıcılık adına en önemli taahhüdümüz, kulüpler için yeni bir üyelik kategorisi olan ve bugün itibariyle faaliyete geçen ECA Ağı’ydı. Bu ağ, düzenli olarak Avrupa kupalarına katılamasalar da futbol piramidinin hayati parçalarını oluşturan kulüpleri kapsayacak. ECA Ağı aracılığıyla yaklaşık 150 yeni kulüp ECA'nın hizmetlerinden, içgörülerinden faydalanacak. Bu harika bir şey."

 

4. ECA'nın yeni nüfuz alanı

Bir yıldan kısa bir süre önce, Süper Lig projesi nedeniyle ECA neredeyse yok oluyordu. Şimdiyse, geçmişte hiç olmadığı kadar güçlü. Nasser Al-Khelaifi, Nisan 2021'de ECA Başkanı olarak atandı. Artık kulüpler, Avrupa futbolunu, eşit seviyede (50/50) bir ortaklık kurdukları UEFA ile birlikte şekillendirebiliyorlar.

 

Konuşmadan alıntı: "2021, ECA'nın birlikteliğini yeniden sağladığı ve yeni bir amaç için çalışmaya başladığı yıldı. 2022 ise muazzam potansiyelimizi gerçekleştirmeye başlayacağımız sene olacak. Yeni bir yıla bundan daha iyi bir şekilde başlayamazdık. Sizin sayenizde ECA, kulüplerimizin geleceğini şekillendiren merkezi ses olarak Avrupa futbolunun tam kalbinde hak ettiği yere geldi.”

 

Viyana'daki Genel Kurulun katılımcıları ECA’nın nüfuz alanının ne kadar çok genişlediğinin göstergesiydi: 

 

  • UEFA Başkanı Aleksander Čeferin (konuşmacı)
  • Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas (konuşmacı)
  • IOC Başkanı Thomas Bach (konuşmacı) 
  • CONMEBOL Başkanı Alejandro Dominguez
  • CAF Başkanı Patrice Motsepe
  • Avusturya Başbakanlık Genel Sekreteri Claudia Plakolm (konuşmacı)
  • Harvard Business School (konuşmacılar)
  • Diğer birçok misafir

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Beyaz Haber Ajansı
Tema Tasarım | Osgaka.com