Ana Sayfa Yaşam 28 Mart 2022 126 Görüntüleme

Halk eşitlik ve özgürlük için temsilcilerini seçmeye devam ediyor

Türkiye Komünist Partisi geçtiğimiz hafta ülkenin dört bir yanında toplantılar yaptı. Yaklaşmakta olan Parlamento seçimleri dolayısıyla TKP'nin milletvekili adaylarını belirlediği, halkın temsilcilerinin seçildiği toplantılar 10 farklı yerellikte gerçekleşti. 

 

Bunun yanı sıra direnişlerine devam eden Yemeksepeti işçileri ile Kocamustapaşa Semt Evi’nde bir buluşma gerçekleşti. TKP Kocaeli İl Örgütü Gebze’de işten çıkarılan ve hakları için mücadelede olan Farplas işçilerinin eylemine katıldı. 

 

Gerçekleşen buluşmalar ve eylemliliklerin yanı sıra TKP bir taraftan bir ayı aşkındır süren Rusya Ukrayna savaşı, diğer taraftan gerçekleşen NATO Liderler Zirvesi ile ilgili de düşünce ve tutumunu belirtmeye devam ediyor. Konuyla ilgili hafta içinde TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan Rusya-Ukrayna savaşına dair soL haber portalına değerlendirmelerde bulundu. Gerçekleşen NATO zirvesi sonrasındaysa TKP, “NATO’ya Hayır” başlıklı bir açıklama yayınladı.

 

Halk eşitlik ve özgürlük için temsilcilerini seçmeye devam ediyor

 

Türkiye Komünist Partisi yaklaşmakta olan Parlamento seçimlerinde milletvekili adaylarını tüm Türkiye’ye yayılmış olan örgütlerinde belirlemeye devam ediyor.

 

26 Mart Cumartesi ve 27 Mart Pazar günü 10 farklı yerellikte yapılan toplantılarda farklı çalışma alanlarından aday adayı olan emekçiler yaptıkları konuşmalarda neden TKP’den aday olduklarını açıkladıktan sonra, mücadeleyi büyütme kararlılıklarını ilan ettiler.

 

Toplantılar önümüzdeki günlerde farklı yerelliklerde devam edecek. TKP adaylarını belirlerken aynı zamanda bulunduğu tüm yerelliklerde güçlenme; dayanışma ve umudu büyütme hedefi taşıyor.

 

Kemal Okuyan: Bizim kriterimiz, savaşan tarafların neyi temsil ettikleridir

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin soL'un sorularını yanıtladı.

"Bizim kriterimiz, savaşan tarafların neyi temsil ettikleridir. Ukrayna’daki yönetim NATO tarafından ayakta tutulan, her tür yalanı, pisliği, katliamı normalleştiren kriminal bir yönetim. Ancak daha önemli bir şey var. Burjuva Ukrayna’yı temsil ediyor. Rusya’daki iktidar gibi… Putin Rusya’da yaşayan emekçileri, toplumsal adaletsizliğe milliyetçilikle alıştırıyor." diyen Okuyan, savaşın AKP ve Erdoğan'a etkilerine ilişkin de önemli değerlendirmelerde bulundu.

 

NATO’ya Hayır!

Türkiye Komünist Partisi, 24 Mart’ta yapılan 'NATO Liderler Zirvesi'ne ilişkin bir açıklama yayınladı.

TKP, "Emperyalizmin masalarında yapılan toplantılardan, o masalarda imzalanmış anlaşmalardan halkların lehine bir sonuç çıkmayacağını tarih defalarca gösterdi. Önümüzdeki on yıl için imzalanan metnin oluşturmaya çalıştığı, adında geçtiği gibi güvenlik ve savunma politikası değil, Batı ittifakının emperyalist rekabette el yükseltme, daha fazla nüfuz alanı elde etme, daha fazla pazar payına, daha güçlü sömürü olanağına sahip olma politikasıdır." derken NATO'dan çıkılması için çağrıda bulundu.

 

Esenyurt'ta hayat pahalılığına karşı eylem: Patronlara değil emekçilere bütçe

İstanbul Esenyurt'ta yurttaşlar hayat pahalılığına ve yoksulluğa karşı Esenyurt Halk İnsiyatifi'nin çağrısıyla eylem yaptı. TKP ve EMEP üyelerinin de yer aldığı eylemde yurttaşlar, "Patronlara değil emekçilere bütçe", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek", "Örgütlü halkı hiçbir kuvvet yenemez" sloganları attı. Meydanda bulunan yurttaşlar da alkışlarla eyleme destek verdi.

 

Yemeksepeti işçileri Kocamustafapaşa Semt Evi'nde mahallelilerle buluştuYaklaşık iki aydır çalışma koşulları ve insanca yaşanacak ücret talebiyle ülke geneline yayılan eylemlere imza atan Yemeksepeti işçilerinin direnişi sürüyor.

Direnişin öncü işçileri, 24 Nisan Perşembe günü Fatih Kocamustafapaşa Semt Evi’nde mahallelilerle buluştu. Emekçiler için dayanılmaz bir hal alan, etkisini her gün arttıran hayat pahalılığı ve ekonomik krizin etkilerinden, ülkenin devam eden işçi direnişlerine kadar birçok konu hakkında fikir alışverişinde bulunulan buluşmada, Yemeksepeti emekçileri de direniş deneyimlerini ve gelinen noktayı mahallelilerle birlikte değerlendirdi.

 

Kocamustafapaşa Semt Evi sorumlusu Orkun Demir, "Yemeksepeti emekçileriyle bundan öncesi kadar bundan sonrasında da direnişe dair neler yapılabileceğimizi konuştuğumuz önemli bir buluşma gerçekleştirdik" derken, ülkedeki tüm işçilere semt evlerinin kapılarının açık olduğunu, direnen tüm iş kollarındaki işçilere dayanışma çağrısını da yineledi.

 

TKP direnişteki Farplas işçilerinin Gebze kent meydanındaki eylemindeydi

Farplas işçileri iş, ekmek ve sendikal hak mücadelesinin 53. gününde, yaşadıkları haksızlıkları kamuoyu ile paylaşmak için Gebze’ye yürüdü.

 

İşçilerin çağrısı ile fabrikanın önünde toplananlar buradan Tatlıkuyu'ya geçti. Ardından sloganlar ve meşaleler eşliğinde kent meydanına yürüyerek bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Farplas direnişinin başlangıcından bugüne işçilerle yan yana olan TKP, eyleme destek vermek için Farplas işçileriyle birlikte alandaydı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Beyaz Haber Ajansı
Tema Tasarım | Osgaka.com