Ana Sayfa Yaşam 28 Mart 2022 173 Görüntüleme

Alternatif Bank’ın Ekosistem Bankacılığı projesine IDC Türkiye’den ödül

Alternatif Bank, her yıl teknoloji alanında projeleri ödüllendiren “IDC Türkiye Finans Teknoloji Ödülleri"nde Big Data & Analytics kategorisinde “Ekosistem Bankacılığı” projesiyle ikincilik ödülüne layık görüldü. Alternatif Bank, müşterilerinin kendi aralarında ve diğer potansiyel müşterilerle oluşturduğu ilişki ağını veriye dayalı kapsamlı analizlerle inceleyerek tasarladığı Ekosistem Bankacılığı projesiyle, karşılıklı yaratılan katma değerden yola çıkarak müşterilerine kredi ve fiyatlandırma süreçlerinde etkin ve fayda yaratıcı çözümler sunmayı hedefliyor. 

 

Ödülle ilgili görüşlerini bildiren Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, “Ekosistem Bankacılığı önümüzdeki dönem sektörde daha da sıklıkla duyacağımız ve Alternatif Bank olarak bizim bugünden odaklandığımız önemli bir alan. Müşterilerimiz ve onların değer zincirlerine, uçtan uca tasarlanmış bütünsel hizmetler sunmak stratejik önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bu kapsamda teknolojinin ve analitiğin gücünden faydalanmaya devam ediyor, mevcut müşterilerimizde derinleşme ve yeni müşteri kazanma amaçlı iç görü oluşturacak önemli çalışmalara imza atıyoruz. Ekosistem Bankacılığı projesi de, bankamız müşterilerinin birbirleriyle veya müşteri adaylarıyla oluşturduğu ilişki ağının tespit edilerek, müşteri ekosisteminin yarattığı potansiyel sinerjiyi rakamsal ve görsel olarak ortaya koyduğumuz ve buradan yola çıkarak aksiyonlar üretebildiğimiz bir çalışma oldu. Kapsamlı analizlerle, müşterilerimizin sahip olduğu tüm tüzel ve gerçek müşteri ilişkileriyle bankamızda yarattıkları gerçek katma değerin hesaplanması, daha rekabetçi fiyatlama ile kredi süreçlerini daha etkin yürütülebilmemize katkı sağlıyor. Bunun yanı sıra ekosistemin içinde olan ancak bankamızla ilişkisi olmayan müşteri adaylarını da tanıyarak bankamıza kazandırabilmek noktasında aksiyonlar alabiliyoruz. Hedefimiz, her segmentten müşteriye bir bankanın ötesinde bir ekosistem şeklinde hizmet vererek fark yaratmak. Dijital dönüşüm yolculuğumuzda önemli bir yeri olan Ekosistem Bankacılığı projesiyle bu ödülü kazanmamızda emeği olan başta CRM ve Bilgi Teknolojileri ekiplerimiz olmak tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

Alternatif Bank Ekosistem Bankacılığı Projesi hakkında…

Ekosistem Bankacılığı veri analitiği projesi, Alternatif Bank müşterilerinin diğer müşterilerle veya potansiyel müşterilerle oluşturduğu ilişki ağının tespit edilmesi ve bu ilişkilerin yarattığı sinerjinin rakamsal olarak ortaya konulması amacıyla, Power BI uygulamasında “ekosistem bankacılığı veri analizi projesi” olarak gerçekleştirildi. Müşterilerin finansal ve finansal olmayan bağlantı noktaları aracılığıyla 19 farklı kaynak kullanılarak birbirleriyle ve diğer potansiyel müşterilerle olan ilişkileri tespit edilerek network haritaları çıkarıldı. Projeyle müşteriler ve oluşturdukları gruplar tekil olarak incelenerek, kredilendirme, verimlilik ve fiyatlandırma analizlerinde, bağlantılı oldukları networklerine dâhil olan diğer müşterilerin de etkisinin görülmesi sağlandı. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Beyaz Haber Ajansı
Tema Tasarım | Osgaka.com