Ana Sayfa Yaşam 23 Mart 2022 126 Görüntüleme

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç: “Vatandaşın TOKİ’ye borcu 32 milyar 662 milyon TL’ye ulaştı”

      Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç’ın soru önergesine verdiği cevap, “vatandaşların ekonomik krizde artık dip noktaları yaşadığını ve ödeme güçlüğü çektiğini” ortaya koydu.

 

      Bakan Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'ndan (TOKİ) konut ve işyeri alanların 32 milyar 662 milyon 933 bin 43 TL borcu bulunduğunu belirtti.

 

      TOKİ'ye en çok Ankara’da yaşayan vatandaşların borcunun bulunduğunu ifade eden Murat Kurum, 2003-2021 yılları arasında TOKİ’den konut alıp, borcunu ödeyemediği için 7 bin 944 kişinin sözleşmesinin feshedildiğini bildirdi.

 

      Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, TOKİ’den taşınmaz satın alanların geri ödemelerinin imzalanan gayrimenkul satış sözleşmeleri hükümlerine göre takip edildiğini, sözleşme hükümleri kapsamında herhangi bir yapılandırma imkanı bulunmadığını kaydetti.

 

      Murat Kurum’un cevabını değerlendiren CHP Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, dar ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olmak için TOKİ’ye başvurduğunu belirterek, şunları kaydetti:

 

       “Bu vatandaşlarımız hiçbir zaman için tek seferde büyük paralar ödeyerek ev sahibi olamayacakları için, taksit taksit ödeyerek başlarını sokabilecekleri bir yuva aramaktadırlar. Ev kiralarının ve fiyatlarının rekor üstüne rekor kırdığı bu dönemde vatandaşlarımızın uygun koşullarda ev sahibi olma hayaline ulaşmak için de başvurdukları tek yer TOKİ’dir. Ancak TOKİ’nin konut alımında uyguladığı yüksek fiyatlar ve ödenemeyen taksit borçlarına getirdiği yüksek faizler nedeniyle vatandaşların borçları bugüne kadar katlanarak büyümüştür. Evet Sayın Bakanın da soru önergemize verdiği cevapta belirttiği gibi ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşlarımızın TOKİ’ye olan borcu tam olarak 32 milyar 662 milyon Liraya yükselmiştir. Yanlışta ısrar eden ve her geçen gün ülkemizi dar boğaza sokan ekonomi politikalarının getirdiği zam yağmurlarından vatandaşlarımızı kurtarmalıyız. Kurtaralım ki vatandaşlarımız da taksit taksit gelen mutluluğunu doyasıya yaşayabilsin.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Beyaz Haber Ajansı
Tema Tasarım | Osgaka.com