Ana Sayfa Yaşam 9 Haziran 2021 176 Görüntüleme

Çevre dostu Ytong doğayı koruyor, ailelerin sağlıklı evlerde yaşamasına öncü oluyor

Pandemi süreci çevre bilincini ve doğal yaşamın önemini herkese bir kez daha hatırlattı. Nüfusu hızla artan dünyada üretim teknolojilerinden tüketim bilincine kadar her aşamanın yeniden gözden geçirilmesi; çevreye, doğal hayata ve tüm canlılara saygı duyulması gerektiği anlaşıldı.

 

Çevre ve enerji dostu, nefes alan, hafif yapı malzemeleriyle Ytong, ülkemizde sağlıklı ve güvenli konutlar inşa edilmesine öncülük ediyor.

 

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, 05-11 Haziran tarihleri arasında kutlanan Çevre Koruma Haftası kapsamında değerlendirmelerde bulunarak, “Üretimden tüketime kadar her aşamada çevremizi koruyarak geleceğimize sahip çıkabiliriz” dedi.  Hinginar, Türk Ytong’un çevreci bir ürün ve sorumluklarının bilincinde bir kurum olarak her adımını dikkatle attığını, sektörüne örnek olduğunu belirtti. 

 

58 yılda 10 milyar doları aşan döviz tasarrufu

Fethi Hinginar, sürdürülebilir yapılaşmanın önemli adımlarından biri de yapılaşmada sürdürülebilir malzemelerin tercih edilmesi olduğunu belirterek şunları söyledi; “Yapılarda kullanılan malzemelerin çevreye olan etkileri tasarım ve üretim aşamalarından itibaren araştırılmalıdır. Çevreye karşı duyarlı, hammaddesinden yapıda kullanımına ve yapı ömrünün sona ermesine kadar geçen sürede çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek sürdürülebilir yapı malzemeleri tercih edilmelidir. Türk Ytong olarak mineral hammaddelerden üretilen doğa dostu ürünlerimizle, içinde yaşayanlara artı değer sunan sağlıklı ve kaliteli çağdaş konutlar inşa edilmesine katkı sunuyoruz.  Ytong kullanımı ile elde edilen ısı tasarrufuyla 58 yılda 10 milyar doları aşan döviz tasarrufu sağladık. Ürünlerimize “Çevre Etiketi” (EPD) alarak bir ilki gerçekleştirdik. Üretim ve yönetim tesislerimizi “Yeşil Bina” olarak inşa ederek sürdürülebilir yapılaşmaya destek olduk. Ürünlerimizle ve üretim teknolojimizle çevreyi koruyoruz. Tamamen çevre dostu bir hammadde ile çevre dostu üretim gerçekleştiriyoruz. Üretim süreçlerimizi tamamen kapalı döngü şeklinde hem düşük enerjiyle hem sıfıra yakın atıkla yürütüyoruz.” dedi.

 

Çevreci ve doğal yapı ürünü

Ytong malzemesinin çevreci özelliğini, içerdiği doğal hammaddeler ve çevre dostu üretim teknolojisi sağlıyor. Ytong tüm dünyada, çevreye karşı hassas ve bilinçle yaklaşan bir inşaat malzemesi olarak tanınıyor. Hammadde kazanımından üretime, şantiyede işlenmesinden yapı ömrüne katkısına ve hatta yıkılan bir binanın tasfiyesine kadar tüm detaylar düşünülerek tasarlanan Ytong, inovatif bir ürün olarak yapılara değer katıyor. Türk Ytong, ürettiği malzemelerin çevresel etkilerini detaylı olarak ortaya koyan ve dünyaca kabul edilen bir beyanname olan Çevresel Ürün Deklarasyonu’na (Enviromental Product Declaration – EPD) Türkiye’de sahip olan ilk kuruluş olma özelliğine sahip. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Beyaz Haber Ajansı
Tema Tasarım | Osgaka.com