Ana Sayfa Yaşam 26 Mart 2021 189 Görüntüleme

Gebze Center AVM, Hayal Ortağım Projesi ile Engelleri Kaldırıyor

Gebze ve bölge halkı için kıymetli bir yaşam merkezi olan Gebze Center AVM, Turkcell’in görme engellilere yönelik geliştirdiği Hayal Ortağım Uygulaması’nın “Yol Arkadaşım Kapalı Alan Navigasyon” teknolojisini kullanmaya başladı. Uygulama sayesinde engelleri kaldıran Gebze Center AVM’nin görme engelli ziyaretçileri, alışveriş merkezi içerisinde gitmek istedikleri her noktaya sesli anlatımla rahatlıkla ulaşabilecek.

Uyguladığı hijyen kuralları ile pandemi döneminde güvenli ve keyifli bir alışveriş deneyimi sunan Gebze Center AVM, görme engelliler için anlamlı bir uygulamaya imza attı. AVM, Turkcell tarafından hayata geçirilen dünyanın en büyük ve zengin görme engelli platformu Hayal Ortağım’ın “Yol Arkadaşım Kapalı Alan Navigasyon” teknolojisini kullanmaya başladı. 

Turkcell’in görme engellilerin sosyal hayata eşit ve bağımsız katılmasını sağlamak için hayata geçirdiği Hayal Ortağım içerisinde bulunan Yol Arkadaşım Navigasyon uygulaması kapsamında, Gebze Center AVM’nin içerisindeki belli lokasyonlara vericiler yerleştirildi. Bu vericiler sayesinde cep telefonlarına iletilen sesli bildirimlerle AVM, herkes için engelsiz bir alışveriş deneyimi sunmaya başladı.

Uygulama sayesinde Gebze Center AVM’yi ziyaret eden görme engelli misafirler, önünden geçtikleri mağazaların bilgisini Hayal Ortağım Yol Arkadaşım üzerinden sesli olarak alabilecek; AVM içi sesli navigasyon hizmeti sayesinde mağaza, asansör, danışma ve lavabo gibi konumlara rahatlıkla ulaşabilecekler.  

Tamamen ücretsiz sunulan hizmetten faydalanmak için Apple Store veya Google Play’den Hayal Ortağım mobil uygulamasının indirilmesi ve üye olunması yeterli oluyor. Ardından uygulama içerisindeki, Yol Arkadaşım sekmesi altında Gebze Center AVM’nin seçilmesi ile AVM hakkındaki bilgilere erişim sağlanması yeterli oluyor. 

Teknoloji görme engellilerin hayatlarını kolaylaştırıyor

AVM’de aktif hale gelen uygulamayı Beyaz Ay Derneği Gebze Şube Başkanı Furkan Uğur Eşitli, Gebze Center’a gelerek deneyimleme fırsatı buldu. Hayal Ortağım Yol Arkadaşım uygulamasını kullanarak Gebze Center’daki pek çok mağazayı ziyaret eden Eşitli, “Hayal Ortağım Yol arkadaşım uygulamasının Gebze Center AVM’de uygulanmasına çok memnun oldum. Görme engellilerin geniş ve kapalı alanlarda hareketleri daha kısıtlı oluyor. Özellikle daha önce gitmedikleri bir yerde sorun daha da büyük bir hale gelebiliyor. Bunu kolaylaştırmak için Gebze Center’ın entegrasyonunu tamamladığı Hayal Ortağım Yol Arkadaşım Projesi’nin bir görme engelli olarak benim için hayatı kolaylaştırdığını söyleyebilirim. Teknolojinin gelişimi ve bunu uygulamaya koyan kurumlarla biz görme engellilerin de hayatının ne kadar kolaylaşabileceğini görüyoruz. Bu sebeple hem bu teknolojiyi geliştiren Turkcell’e hem de Gebze Center AVM’ye bu teknolojiyi uygulamaya aldıkları için şahsım ve görme engelli vatandaşlar adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Sorumlu marka anlayışı… 

Gebze ve bölge halkı için önemli bir yaşam merkezi olan Gebze Center AVM, sorumlu marka anlayışı ile faaliyetlerini sürdürüyor. Görme engelli vatandaşlar için hayata geçirilen “Hayal Ortağım Yol Arkadaşım” teknolojisinin entegrasyonunu sağlayan AVM, büyük bir sosyal fayda sağlayan bu projenin yaygınlaşmasına da öncülük ediyor. Misafirlerinin sağlığını en büyük önceliği yapan Gebze Center AVM, uygulamaya aldığı hijyen ve güvenlik önlemleriyle de geçtiğimiz günlerde TSE – COVID-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Programı kapsamında güvenli hizmet belgesi almıştı. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Beyaz Haber Ajansı
Tema Tasarım | Osgaka.com