Ana Sayfa Yaşam 9 Mart 2021 164 Görüntüleme

Uluslararası Gastronomi Ağına Türkiye’den Üye

Dünyanın en önemli mutfak sanatları, yemek servisi ve ağırlama birliklerinden olan “Alliance by Institut Paul Bocuse”un Türkiye’den gastronomi alanındaki ilk üyesi, Bahçeşehir Üniversitesi oldu. Amerika ve Japonya gibi ülkelerinde yer aldığı bu uluslararası ağ, Türkiye’nin gastronomi alanında tanınırlığına katkı sağlayacak.

Bahçeşehir Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü, dünyaca ünlü mutfak sanatları, yemek servisi ve ağırlama ağı olan Alliance by Institut Paul Bocuse’a üye oldu. Dünya mutfaklarını bir araya getiren ve 20’yi aşkın ülkeden üyesi bulunan Fransa merkezli Mutfak Sanatları Okulu olan Alliance by Institut Paul Bocuse, Türk öğrencilere yeteneklerini uluslararası düzeyde sunma fırsatı verecek. Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü ile Alliance by Institut Paul Bocuse arasında imzalanan iş birliğiyle, Türkiye’nin gastronomi zenginliği dünyaya tanıtılacak. Üyelik kapsamında, BAU Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri, diğer katılımcı ülkelerin öğrencileriyle çalışabilecek ve farklı yemek kültürlerini deneyimlemiş olacaklar. 

LYON’DA YAZ OKULU FIRSATI 

Fransa’nın Lyon şehrinde bulunan Institut Paul Bocuse tarafından kurulan bu uluslararası ağda; mutfak, yemek servisi ve ağırlama alanlarında dünyanın çok önemli okulları bulunmakta. BAU Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile Alliance by Institut Paul Bocuse arasında yapılan anlaşma kapsamında öğrencilere ve akademisyenlere birçok ayrıcalık sağlanmakta. Bu kapsamda öğrenciler, Lyon’daki yaz okuluna katılım sağlayabilecek ve yıl içerisinde ortak düzenlenecek seminer ve araştırma projeleri hayata geçirebilecekler. Öğrencilerin yanı sıra, akademisyen değişimleri de olurken, Türk akademisyenler farklı ülkelerdeki öğrencilere dersler verebilecek. Bunun yanı sıra, öğrenciler de bu anlamda alanında tanınmış şeflerden ders alabilecek. 

Öte yandan, 2004’te kurulan bu network 15 yıldan uzun süredir, 18 ülkeden 21 gastronomi, turizm ve yemek servisi okulu ve üniversitesinden oluşmaktadır. 4 kıtadan olan bu üyeler arasında, Amerika, Kanada, Ekvator, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Lübnan, Meksika, Peru, Rusya, Singapur, Güney Kore, Bolivya, Tayvan ve Tayland gibi ülkeler bulunmakta. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Beyaz Haber Ajansı
Tema Tasarım | Osgaka.com