Ana Sayfa Yaşam 9 Mart 2021 156 Görüntüleme

Axa öngürü raporu ile geleceğe bakıyor

Sigortacılık sektörüne öncülük eden AXA, yayınladığı Öngörü Raporu’nun 2021 edisyonunda iklim değişikliğinden sağlık hizmetlerinin dönüşümüne uzanan konularda 2040 yılına dek gerçekleşebilecek uzun vadeli değişim öngörülerini paylaşıyor. 

AXA, faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde de raporun izinde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

 

Dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden AXA, her yıl farklı mercekten gelecekte dünyayı ve insanları bekleyen değişimlerin ve zorluklara dair bir tablo çizdiği Öngörü Raporu’nun 2021 edisyonunu yayınladı. Bu yıl AXA’nın Öngörü Departmanı’ndan analist ve uzmanların yanı sıra dünyanın dört bir yanındaki AXA çalışanlarının da görüşlerinin dikkate alındığı rapora göre iklim değişikliği, sosyoekonomik eşitsizlikler ve sağlık 2040 yılına kadar geleceğin şekillenmesinde rol oynayacak ana trendler olarak öne çıkıyor. Rapor değişimin itici gücü olarak ortaya koyduğu bu üç başlıkta en makulünden en olası olanına doğru üç farklı gelecek senaryosu sunuyor. Rapor AXA’nın Gelecek Riskleri Raporu’nda da sık sık altını çizdiği gelecekteki risklerin “bağlantılılığı”na dikkat çekiyor. 

 

2040 yılının neye benzeyeceğine dair değişim senaryoları ve senaryolara dair vizyonlar içeren 2021 Öngörü Raporu’na göre iklim değişikliği, sosyoekonomik eşitsizlikler ve sağlık alanlarında gerçekleşebilecek değişim senaryolarından bazıları şöyle:

 

  • 2040 yılında iklim değişikliğinin günümüzde konuşulan olası etkileri gerçeğe dönüşecek. Bilim insanlarına göre atmosferin sıcaklığı ve deniz seviyeleri yükselecek. İklim kaynaklı doğal afetler daha sık ve daha sert olarak deneyimlenecek. Biyoçeşitlilik kaybı yavaşlayacak fakat doğa baskı altında kalmaya devam edecek.
  • 2040 yılında çok daha yerelleşmiş bir dünyada yaşayacağız. COVID-19 salgını küreselleşmeyi tersine çevirerek ülkeler için kendi kendine yetme kavramını öne çıkartacak. Pandeminin yarattığı kriz sosyoekonomik eşitsizlikte artışa yol açacak.
  • 2040 yılında tıp biliminin ilerlemesiyle birlikte insanlar eskisine göre daha sağlıklı olacak ve ortalama yaşam süresi uzayacak. Önceden tedavisi olmayan hastalıklar için yeni tedaviler keşfedilecek.

 

Öngörü Raporu’nun sigorta sektörünün değişime adaptasyonu ve gelecekte oynayacağı role dair yol gösterdiğini ifade eden AXA Sigorta CFO’su Tuba Karataş Arıcan, “Tüm dünyada deneyimlediğimiz pandemi, yıkıcı doğal afetler ve ekonomik belirsizliklerin damga vurduğu emsalsiz bir yılı geride bırakırken geleceği şekillendiren trendler ileriye gitmek, daha sürdürülebilir bir gelecek ve daha adil, dirençli ve güvenli bir dünya inşa etmek için bize stratejik olarak yol gösteriyor. Kapsamlı araştırmalar ve detaylı veri analizleriyle oluşturulan Öngörü Raporu işimizin, gelecekteki olasılıkları daha iyi anlamamıza yardım ederken sigortacılığın, önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Sigortacılık dayanıklılıkla, yeniden inşa etmekle ve imkân yaratmakla eş anlamlı. AXA Sigorta olarak değişimi öngörerek en ideal potansiyel senaryolar doğrultusunda harekete geçip düğümleri çözüyor ve önümüzdeki fırsatları değerlendirerek insanları koruma altına alıyoruz.” dedi

 

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, gelecekteki değişimler ve zorluklara karşı AXA Sigorta’nın insanların yanında yer alarak üzerine düşenleri yapmaya her zaman olduğu gibi devam edeceğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “Öngörü Raporu’nun işaret ettiği iklim değişikliği, sosyoekonomik eşitsizlikler ve sağlık gibi trendler AXA Sigorta olarak 2021 ajandamızın en üst sırasındaki maddeleri oluşturuyor. İklim değişikliği konusunda daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir dünya için katalizör rolü oynamaya çalışıyor, Dünya Dostu Sigortacılık anlayışımızla çevresel etkimizi en aza indirgemeyi amaçlıyoruz. Parametrik sigorta ürünümüzle müşterilerimizi iklim değişikliğinin yarattığı riskli durumlara karşı koruma altına alıyoruz. Ürün portföyümüzü her kitlenin sigorta ürünlerine erişebileceği şekilde düzenleyerek sosyoekonomik eşitsizliklerin aşılmasına katkı sağlıyoruz. Sağlık ise bizim için en öncelikli konulardan biri. Sağlık sistemi içerisinde insanların tıbbi sağlayıcılardan ihtiyaç duydukları hizmet ve bakımları almalarını Sağlığım Tamam gibi ürünlerimiz ve AXA Doktor Danışma Hattı gibi hizmetlerimizle kolaylaştırıyoruz. Önümüzdeki dönemde de insanlığın gelişimi adına insanlar için önemli olanı korumaya devam edeceğiz. Bu noktada ihtiyaç duyulan tüm alanlarda sektörümüze yenilikler sunmayı sürdüreceğiz.”  

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Beyaz Haber Ajansı
Tema Tasarım | Osgaka.com