Ana Sayfa Yaşam 1 Şubat 2021 230 Görüntüleme

D Smart’ta yayınlanan Bol’ca Futbol programının konuğu TFF Futbol Gelişim Direktörü ve Genç Milli Takımlar Sorumlusu Tolunay Kafkas’tı

TFF Futbol Gelişim Direktörü ve Genç Milli Takımlar Sorumlusu Tolunay Kafkas, D Smart’ta yayınlanan Bol’ca Futbol programına konuk oldu ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.
Tolunay KAFKAS: İrfan Can ile hiç çalışmadım. Takım çalıştırırken karşılıklı rakip olduk. O oyuncu ben teknik direktör olarak. Ama genç ve ümit milli takımlarda çalışmadık.
Emre BOL: İrfan Can ve Mesut iki flaş transfer değerlendirir misiniz?
Tolunay KAFKAS: Her teknik adam bu tip oyunculara sahip olmak ister. Ama Fenerbahçe’nin yaptığı transferleri değerlendirmek benim haddim değil. Çok önemli oyuncular. Fenerbahçe formasını giymeleri Türk sporseverleri açısından tüm dünyada çok büyük yankı uyandırdı. Bunlar önemli şeyler. Ama ben bir teknik adam olarak baktığımda, transfer konuştuğum zaman sisteme göre transferi doğru bulurum. Çünkü bu oyuncuların çok büyük yetenek ve özellikleri var. Bunları doğru kullanmak ve özgürlük tanımak lazım. Aksi halde bu oyunculara farklı görevler ve misyonlar yüklenirse bir takım sıkıntılar çıkabilir.Hepsini bir arada oynatmak da Fenerbahçe’ye saha içinde zarar verebilir.

21 YAŞ ALTI OYUNCULARIN LİGLERDE SÜRE ALMASI GEREKİR.

Tolunay KAFKAS: A Milli Takım ayrı, Ümit ve Genç Milli Takımlar ayrı ayrı değerlendirilmeli. A Milli Takım Şenol Güneş’ten daha çok sorulur. İyi bir kadro var. Özellikle Ümit Milli takım çok önemli. A takıma aday, önemli, elit oyunculardır. Fakat bu 21 yaş altı oyuncuların liglerde süre alma sıkıntısı var. Dünyadaki en önemli veri budur. Çünkü ölçmediğin şeyi kontrol edemezsin. Bizim verilerimize baktığın anda Avrupa’da bu yaş grubunda en az oynatan ülkeyiz. Bu bir felakettir. Faciadır.

ÖMER FARUK BEYAZ KEŞKE FENERBAHÇE’DE KALSAYDI

Tolunay KAFKAS: Ben genç oyuncu gelişimine çok önem veriyorum. Gittiğim ya da çalıştırdığım takımlarda mutlaka genç oyunculara yer vermeye çalıştım. Cenk Tosun, Deniz Türüç gibi çok isim var kazandırdığım. Alt yaş gruplarına baktığımız zaman en değerli en yetenekli oyuncu Ömer Faruk Beyaz. İyi bir şekilde yontulması gerekir. Kulübü ile yaşadıklarına girmeyeceğim. Ama genç ve ümit milli takımlar açısından en değerli oyuncu. Altını çizerek söylüyorum.Fenerbahçe adına da üzgünüm keşke kaybetmeselerdi. Genç yaşta kaptanlık verdiler. Emre Belözoğlu çok sahip çıktı. Ama maalesef olmadı. Keşke Fenerbahçe de kalsaydı.
Tolunay KAFKAS: Ben her zaman şunu savunuyorum. Türkiye Futbol Federasyonu’nun iki önemli misyonu olmalı. Bunların en önemlisi genç oyuncu gelişimi. Diğeri de antrenör eğitimi. Yetkin antrenörlerin yetiştirmediğimiz sürece genç oyuncuların yetiştirilmesine hiç bir katkı veremeyiz. Bu iki konu olmazsa olmaz. Oyuncularımız yetenekli ama bu yetmiyor. Yeteneği tespit etmek ayrı birşey ama yetmez, yeteneği korumak ve yeteneği geliştirmek önemli. Özellikle çok sığ kavramlar var. Ben bunları pek sevmiyorum. Akla ve bilime inanıyorum. Özellikle futbolda bilimin çok geçerli olduğunu düşünüyorum. Futbolu lokal olarak değerlendiremeyiz. Futbol evrensel bir olgu. Bu şekilde değerlendirmek lazım. Genç oyuncu gelişiminde önemli olan da bu evrensel kuralları uygulamak. Bugün genç oyuncu gelişiminde artık ne kadar oyun hızına dahil edersek o kadar hızlı adım atar ve uluslararası seviyelerle yarışacak duruma geliriz. Biz herşeyden önce oyuncu gelişimi ve üretimine önem vermeliyiz. Kulüplerde bunu zorunlu hale getirip bunu teknik idari mali her türli denetimini Federasyon’da yapmalıyız. Tabi bu zor birşey. Kulüpler direniyorlar. En kötü kulübün bütçesi 70 milyon civarlarında. Bunun 10’da birini genç oyuncu gelişimine harcarsak bir şekilde TFF desteği ile bu tekerleği döndürürüz. Ama bunu hiç kimse istemiyor. Özellikle Anadolu zor. Devamlı harcama ve tüketme üzerine kurulu bir düzen var.

GÖREVİM BİTİNCE KULÜPLERE DÖNECEĞİM

Tolunay KAFKAS: Süper Lig’den teklifler geldi ama daha önce bir görevim var. Bu görevim bittikten sonra tabi ki kulübe döneceğim. Yarım bıraktığım işi bitirmek istiyorum. Çok şey yapabilecek potansiyelim var ve herkes gibi bu yarışın içinde olmak istiyorum. Zamanını beklemek lazım.

TÜRKİYE’DE 20 TAKIMLI LİGİ OYNAMAK ZOR

Tolunay KAFKAS: Türkiye Ligi 20 takımı kaldırabilecek bir yapıda değil. Jeopolitik yapımız buna müsait değil. Avrupa Şampiyonası da olduğu için takvim sıkıştı. Hatayspor’u örnek alalım. Rize’ye deplasmana geliyor. İçeride Göztepe ile oynuyor gidiyor Erzurum’a. Bu korkunç birşey. Bunun maliyeti, seyahati kadlrımak zor. Türkiye çok büyük. Ulaşım sıkıntılı. O yüzden 20 takımla ilerlemek zor. Anadolu’da kadro oluşturmak zor. İki oyuncu eksilince kadro kurmak zorlaşıyor. Bu sezonu bir şekilde atlatırsak daha doğru ve iyi bir yapılanma olacaktır.

ABDULLAH AVCI TRABZONSPOR İÇİN BÜYÜK KAZANÇ

Tolunay KAFKAS: Ben Abdullah Avcı ve ekibine çok inanan biriyim. Abdullah hoca Trabzonspor için büyük bir kazançtır. Birlikte çalıştım. Üst düzey bir isimdir. Geçen sene şampiyonluğu kılpayı kaçırmış, erozyona uğramış bir takım. Önemli oyuncularını kaybetmiş bir Trabzonspor vardı. Zor bir dönemde geldi Abdullah hoca ama ben başarılı olacağını şampiyonluk yarışında yer alacağını düşünüyorum.

TÜRKİYE’DE TEKNİK DİREKTÖRÜ DEĞERLENDİRECEK MEKANİZMA YOK

Tolunay KAFKAS: Bir hocanın iyi ya da kötü olacağını değerlendirecek bir mekanizma yok. Türkiye’de 3-5 üst düzeyde iyi hoca var. Ama Türkiye’de iyi olmak yetmiyor. Türkiye’de oyuncuya göre düzen kuruluyor. Yöneticiler çok işin içinde. Teknik direktörün genci yaşlısı olmaz. İyisi kötüsü olur. Yöneticilerin bunu değerlendirmesi lazım ama onlar da çok duygusallar. Öncelikle futbolu bilmeleri lazım. Antrenman bilmesi lazım. Bunu değerlendirecek bir yapı da Türkiye’de yok. O yüzden teknik direktörler geliyor gidiyor. Sanıyorlar ki kendi bırakıyor. Hocaların gitmesi çok kendilerine bağlı değil.
Tolunay KAFKAS: Ligde Hatayspor ve Alanyaspor’u çok beğeniyorum. İki takımın da teknik direktörleri çok iyi. Hatayspor bu kadar mütevazi kadroyla çok iyi işler yapıyor. 4 büyük takım bu ülkenin lokomotif takımı ama çıkış yapan diğer takımları kaçırmamak lazım gereken değeri göstermek gerekiyor. Karagümrük takımı Süleyman Hurma ile çok iş yapıyor. Önemli olan futbolda az parayla çok iş yapmak, oyuncu yetiştirmek. Borçsuz işleri götürmek.
Tolunay KAFKAS: Bakasetas ve Yunus Trabzonspor için çok önemli transfer. Gerekliydi. Trabzonspor bir şekilde bu yarışın içinde olacaktır.
Tolunay KAFKAS: Fenerbahçe iyi bir hava yakaladı. Beşiktaş iyi oynuyor. Galatasaray zirve yarışında iyi transferler yaptılar. Yarış son haftalara gider. Tolunay KAFKAS: Cenk Tosun, en iyi santraforlardan biri. Sanki Premier Lig yerine İspanya’ya gitse daha iyi olabilirdi. Oyuncunun kendi yapısına göre seçeceği lig daha önemli. Oynaması önemli.
Tolunay KAFKAS: Geçmişte Cenk’i almak için çok uğraştım. Kayseri’ye almak istedim olmadı. Gaziantep’e gittim. O sırada Galatasaray’da istiyordu. Çok uğraştık. İkna ettik. 2-2 buçuk sene Cenk’in peşinden koştuk. İyi ki Gaziantep’e geldi. Ailesi de çok değerli. Kariyer başlangıcı için Gaziantepspor çok iyi oldu. Doğrudan Galatasaray ya da Beşiktaş’a gitmiş olsa yeterince süre alamayabilirdi. Ben hep genç oyuncularının ilk tercihlerinin Anadolu takımları olmasını istiyorum.
Tolunay KAFKAS: Santrafor özel bir mevki. Dünyada da böyle bir kıtlık var. Halil Dervişoğlu var, Galatasaray’a geçti. Ali Akman var çok yetenekli. Gökdeniz var Antalyasporlu, Rahmi Anıl Bandırmaspor’dan, Altınordu’dan Enis var ve Gençlerbirliği’nde Gökhan var. Şu anda elimizde gençlerde bu 5 oyuncu var. Bence yeterli oyuncu sayımız var. Umarım yeterli gelişimi gösterirlerse A Milli Takım’a katkı verecek duruma gelirler.
Tolunay KAFKAS: Avrupa Şampiyonası’nda başarılı olacağız. Oyuncularımız ve hocamız çok iyi. A Milli takım başarılı olursa birçok yere de yansıyor. Avrupa Şampiyonası’na katılmak önemli ve başarılı oacağımıza inanıyorum.
Tolunay KAFKAS: Türkiye’de hakemliğin zor olduğunu düşünüyorum. Maipülasyona çok açık. Oyun içinde kalmak lazım. Topun oyunda kalma süresi. Yedek kulübesinden protokol tribününe kadar herkes de bir tepki. İşin çok gerisindeyiz. Kavga ve kaos ortamını bitirmemiz gerek. Ligde bu sezon kaç tane kaliteli maç sayarsınız? İşe bu tarafından bakmak lazım. Bu işin aktörü oyuncular ve teknik adamlar. Oyunu iyi oynatmalıyız. Oyunu hızlandırmamız lazım.
Tolunay KAFKAS: (Trabzonspor’dan ayrılışı ile ilgili) Hiç birşey göründüğü gibi değil. Birileri hakkımda birşeyler söyledi. O gazete haberini kim yaptırdıysa beni incitti ama gücü yetmez. Benim oradaki başkanlık makamına saygım var çok da konuşmak istemiyorum ama beni incitti. O iş öyledğil. Zamanı gelince konuşacağım. Ben ismini vermek istemediğim iki kişiyle görüştüm. Ne söylediysem arkasındayım. Ama bunu içimden atamadım. Taraftarla bir bağımız vardı onu elimden almaya çalıştılar. Zaman herşeyin ilacı ama milli takımdaki görevim bittikten sonra konuşacağım.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Yorumlar

Beyaz Haber Ajansı
Tema Tasarım | Osgaka.com