Ana Sayfa Yaşam 26 Ocak 2021 273 Görüntüleme

Türkiye’de kadına şiddet önlenemiyor

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, kadına yönelik şiddete dikkat çekti. Beko, kadınların büyük bir bölümünün tükenmişlik sendromu yaşadığını vurguladı.
Pandemi sürecinde kadınlar şiddete maruz kalmaya devam etti. CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, verilerle kadınların yaşadığı şiddetin boyutunu ortaya koydu. Beko şunları söyledi:
“DURUM VAHİM”
“Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada her üç kadından biri hayatının bir döneminde cinsel veya fiziksel şiddete maruz kalmaktadır. Türkiye’de ise durum daha vahimdir. 2019 yılında 474 kadın öldürülmüştür. 2020 yılının Ocak ve Ekim ayları arasında ise 453 kadın öldürülmüştür. 833 bin kadın, erkek şiddetine maruz kalmıştır. 11 milyon kadın ev işine mahkûm edilmiştir. Yani kadınların yüzde 54’ü ev işlerinde çalışmaktadır. İş hayatındaki kadınların yüzde 41’i herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kaydı yoktur. İş hayatına katılmayan kadınların yüzde 46’dan fazlası 15 yaş altı çocuk veya yaşlı bakım ile uğraşmaktadır.”

“EV İÇİ ŞİDDET ARTTI”

Kadınların durumlarının iyi bir noktada olmadığının altını çizen CHP’li Kani Beko, “Kadınların yüzde 95’inde tükenmişlik sendromu vardır. Koronavirüs sürecinde kadınların hem ev işi iş yükü artmış hem de daha fazla şiddete maruz kalmışlardır. Bu dönemde kadın çalışanların yüzde 89’u ev içi şiddetin arttığına dikkat çekmektedir. Covid-19’un kadın çalışanlar arasındaki etkisine göre pandemide sorun olarak görülen ilk üç şey: ev işleri ve bakım sorumluluğu, uzaktan-evden çalışma ile artan iş yükü ve endişe, psikolojik stres ve tükenmişlik sendromu.” ifadelerini kullandı.

“İSTİHDAMDAN OLUMSUZ ETKİLENDİLER”

Kadınların iş alanlarında mağdur olduğunu vurgulayan CHP Milletvekili Beko, 1 milyon kadının son dönemde işsiz kaldığını, kadın istihdamının pandemide olumsuz etkilendiğini söyledi. Beko ayrıca, 2020 yılında iş gücüne katılmayan kadın sayısının 2019 yılına göre de 1 milyon 293 bin kişi arttığını söyledi.

İZMİR – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Yorumlar

Beyaz Haber Ajansı
Tema Tasarım | Osgaka.com