Ana Sayfa Yaşam 14 Ocak 2021 213 Görüntüleme

AB Destekli İnsan Yardım Projesi Esenyurt’ta 4 bin Çocuğa Ulaşacak

Save the Children, Esenyurt’ta yaşayan göçmen ve mülteci çocukların korunmasını hedefleyen yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Avrupa Birliği İnsani Yardım tarafından finanse edilen projenin, Esenyurt Belediyesi’nin desteğiyle 14 ay boyunca 4 bin çocuğa ve 2,500 ebeveyne ulaşılması planlanıyor.

İstanbul’un en büyük ilçesi konumunda bulunan Esenyurt, yaklaşık 130 bin Suriyeli’ye ev sahipliği yapıyor. Söz konusu proje, göçmen ve mülteci çocukların karşı karşıya kaldıkları zorbalık, ihmal, istismar ve şiddet gibi koruma risklerinin azaltılmasına odaklanacak. Sosyal hizmet görevlileri, çocuklar ve ebeveynleri nezdinde çocuk koruma ve çocuk hakları temelli farkındalık çalışmaları yürütecek, psiko-sosyal destek sunacak ve çocukların şiddet ve istismardan uzak bir hayat yaşama hakkına kavuşmaları için mücadele edecek.

Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Türkiye Ofisi Başkanı Claudia Amaral, “Herşeyi geride bırakıp savaştan ve çatışmalardan kaçmak, kendi vatanından çok uzakta yeni bir hayata uyum sağlamak, aileler için çok zor. Bilhassa yerinden edilmiş çocuklar çok kırılgan ve savunmasız durumdalar. Türkiye’deki insani yardım ortaklarımızla birlikte geride hiçbir çocuğu bırakmamak için çalışıyoruz.”

Save the Children Ülke Direktörü Sasha Ekanayake de, projenin çok paydaşlı ve çocuk koruma odaklı yaklaşımına dikkat çekerek, “Çocuk hakları ve koruma alanın öncü aktörlerden biri olarak Save the Children, etkinliği kanıtlanmış programları vasıtasıyla Türkiye’de ve özellikle Esneyurt’ta bulunan ihtiyaç sahibi çocuklar ve ailelerine destek vermeyi çok önemsemektedir. Save the Children Türkiye olarak, yerel devlet kurumlarına kapasitemiz ve hedeflerimiz çerçevesinde desteklemeye çalışıyoruz. AB İnsani Yardım’ın desteği sayesinde Esenyurt Belediyesi ile dezavantajlı çocuklara ve ailelerine özel hizmetler sunmak için yakın işbirliği içinde çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.

Esenyurt Belediyesi gibi kilit partnerlerin devreye girmesiyle, doğrudan koruma çalışmaları, farkındalık artırma faaliyetleri ve çocukların liderliğinde koruma sorunlarına çözümler getirilmesi gibi hayati aktivitelerin gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır. Hedefimiz son çocuk kalıncaya dek gayretimizi sürdürmektir.”

Dünyanın farklı ülkelerinde Save the Children tarafından başarıyla uygulanan “Arkadaşımı Destekliyorum” programı ve “Şiddetsiz Ebeveynlik” modülü bu proje kapsamında, çocukların ebeveynlerini desteklemek ve çocukların refahını güçlendirmek için devreye alınacak.

Projenin bir diğer önemli hedefiyse çocuklara, gençlere ve yetişkinlere, karar verme mekanizmalarına aktif olarak katılım sağlama fırsatı vermektir. Oluşturulacak gruplar vasıtasıyla çocuk, genç ve yetişkinlerin, göçmen ve mülteci topluluğu içerisindeki koruma risklerini takip etmeleri ve gözlemledikleri ihlalleri raporlamaları sağlanacak.

Çocuk hakları alanında üretilecek araştırma raporları yerel, ulusal ve uluslararası aktörlerle paylaşılacak.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Yorumlar

Beyaz Haber Ajansı
Tema Tasarım | Osgaka.com