Ana Sayfa Yaşam 30 Kasım 2020 385 Görüntüleme

E-ticaretin yeni dinamikleri neler?

E-ticaret, tüketici alışkanlıkları ve değişen teknolojiler çerçevesinde gelişimini sürdürüyor. Tüketiciler artık kendileri için konfigüre edilmiş hazır bilgisayar sistemlerine yerine baştan sona kendi bilgisayarlarını toplamalarına olanak sağlayan çözümlere yöneliyor. Fiyat odaklı kullanıcı kitlesinin yükselişine dikkat çeken veriler de bu gelişmeyi kanıtlıyor.

İncehesap.com verileri, kullanıcıların baştan sona kendi bilgisayarlarını toplamalarına imkan veren PC Toplama sihirbazının kullanımının 2020’nin ilk 9 ayında bir önceki yıla kıyasla %86 arttığını gösteriyor.

PC toplama son dönemde öne çıkan trendler arasında dikkat çekmeyi sürdürüyor. Tüketiciler artık kendileri için konfigüre edilmiş hazır bilgisayar sistemleri yerine PC Toplama Sihirbazı gibi parça uyumluluğuyla sınırlandırılacak şekilde baştan sona kendi bilgisayarlarını toplamalarına olanak sağlayan çözümlere yöneliyor.

Kullanıcılara istedikleri bilgisayar sistemini kolayca toplama imkanı veren PC Toplama Sihirbazı gibi araçlar sayesinde kısıtlı bilgiye sahip olan kullanıcılar bile kullanım amaçlarına göre istedikleri PC’leri kolayca toplayabiliyor.

Hem toplama sistem hem de PC bileşenleri satışında büyük artış

Satış verileri de bu trendin yükselişini kanıtlar nitelikte. Gaming hazır sistemlerden profesyonel oyuncu ekipmanlarına kadar çok geniş bir yelpazede, binlerce ürün sunan İncehesap.com verilerine göre, PC Toplama sihirbazının kullanımı; 2020’nin ilk 9 ayında bir önceki yıla kıyasla %86 artış gösterdi. Bu paralelde hard disk, bellek, işlemci, ekran kartı ve anakart gibi bilgisayar bileşenlerin satışları da 2020’nin ilk üç çeyreğinde bir önceki yıla oranla %171 arttı.

Fiyat odaklı kullanıcı kitlesinin yükselişi

E-ticaret sektörünün bir diğer öne çıkan gelişmesi ise fiyat odaklı kullanıcı kitlesinin yükselişi oldu. Geçtiğimiz dönemde e-ticarete gösterilen ilginin artması ve e-ticaret hacminin genişlemesiyle birlikte yükselişe geçen fiyat odaklı kullanıcı kitlesinin merkezinde ise fiyat karşılaştırma ve indirim listeleme gibi hizmetler sunan siteler var. Bu segmente yönelik hizmetler sunan siteler de son dönemde gittikçe artan bir popülerlik trendi yakaladılar.

Teknoloji okuryazarlığı artıyor

E-ticarete ait dinamikleri yakından izlediklerini ve bu paralelde yaklaşım geliştirdiklerini vurgulayan İncehesap.com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen, “Bir süredir kullanıcıların artık kendi ihtiyaçları doğrultusunda sistemler toplamaya başladıklarını yakından takip ediyoruz. Teknoloji okuryazarlığı artan kullanıcılar kendilerine özel teknoloji ihtiyaçlarını daha net belirliyor. Özellikle teknoloji alanındaki tüketicilerin artı daha bilinçli olduklarını söyleyebilirim. Fiyat odaklı kullanıcı kitlesi olarak tanımlayabileceğimiz kitle de çıkışını sürdürüyor. Hem gamerlara uygun fiyatlı ürünler sunmak hem de fiyat odaklı müşterileri kazanmak adına her hafta Cuma günü düzenlediğimiz gaming gecesi etkinlik trafiğinin günden güne artması da fiyat odaklı kitlenin giderek büyüdüğü konusunda bizlere ipucu veriyor. Gaming gecesi etkinliği düzenlediğimiz her Cuma günü 1 milyon düzeyinde sayfa görüntülenmesi elde ediyoruz” diyor. incehesap.com Hakkında:

Elektronik ürünlerini en uygun fiyat, en kaliteli hizmet ve güvenilir alışveriş yaklaşımıyla ulaştırmak üzere 2008 yılında kurulan incehesap.com, gaming hazır sistemlerden profesyonel oyuncu ekipmanlarına kadar çok geniş bir yelpazede binlerce teknoloji ürünü sunan bir e-ticaret platformudur. Gaming meraklıları ve profesyonellerine özel olarak sunduğu teknolojik ürünler, gaming alanının gelişmesi için düzenlediği aktiviteler ve bilişim sektöründe uzun yıllara dayanan deneyimiyle pazarın öncüsü konumundaki incehesap.com, Beşiktaş Esports’un ana sponsorluğunu da üstlenerek esporculara desteğini sürdürüyor. incehesap.com, kendi gaming teknolojileri markası Game Power ile bu alandaki uzmanlığını yurt dışı pazarlara sunarak ülkemiz ihracatına katkıda bulunmasının yanı sıra James Donkey gibi gaming sektörünün önde gelen markalarının ürünlerini geliştiriyor ve markanın Türkiye’deki tek yetkili distribütörlüğünü üstleniyor.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Yorumlar

Beyaz Haber Ajansı
Tema Tasarım | Osgaka.com