Ana Sayfa Kültür & Sanat 28 Kasım 2020 392 Görüntüleme

Sir David Attenborough ile A Perfect Planet’in merak edilen fragmanı yayınlandı

Sir David Attenborough’nun kendine özgü sesi ve ödüllü besteci Ilan Eshkeri’nin orijinal bestesi, BBC One’un yeni doğa tarihi dizisi A Perfect Planet’in nefes kesen manzaralarına karşı dört dakikalık ön bölümünde bir araya geliyor. Bu yepyeni seri, dünyadaki yaşamı destekleyen, yönlendiren ve mümkün kılan büyük doğa güçlerini keşfediyor.

Önümüzdeki yıl Türkiye dahil tüm dünyada prömiyeri yapılacak olan serinin tanıtım videosu, 23 Kasım Pazartesi günü saat 17:00’da TV’de, sosyal ve dijital platformlarda küresel olarak yayınlandı.

Beş bölümlük dizi, Hint Muson’unun ıslattığı topraklardan ateşli Hawaii yanardağlarının yamaçlarına, Bahamalar’ın gelgit adalarından Ellesmere Adası’nın donmuş atıklarına kadar hayranlık uyandıran manzaralar sunuyor. Yapımı dört yıl süren seri, altı kıtada 31 ülkede çekildi.

İlk dört bölüm yanardağların, güneş ışığının, havanın ve okyanusların gücünü keşfediyor. Dizinin son bölümü, dünyanın en yeni doğa gücünün dramatik etkisine bakerken, insanlar ve gezegenimizin mükemmel dengesini yeniden sağlamak için neler yapılabileceğimize dair yanıt arıyor.

Ön bölüm hakkında yorum yapan Sir David Attenborough, “Bu yıl insanlar belki de her zamankinden daha fazla, doğal dünyada rahatlık ve teselli buluyor. Seyahat edemeyecek olsak da, bu inanılmaz görüntüde harika ve çeşitli gezegenimizin tadını çıkarmak için birkaç dakikamızı ayırabiliriz.”

Dizinin yapımcısı Huw Cordey, İngiltere’nin bu yılın başlarında karantinanın başlamasıyla birlikte ekibinin serinin post prodüksiyonlarını yeniden düşünmek zorunda kaldıklarını belirterek şunları söyledi: “Sir David, seslendirme için yeni yollar benimsedi ve dizinin müzikleri yaylı orkestrayı bir araya getirip onları canlı olarak kaydedebileceğimiz birkaç yerden biri olan İzlanda’da tamamlandı. Covid kısıtlamaları bando ve nefesli çalgılarla aynı yöntemi yapmamıza engel olduğu için, müzisyenlerin her biri kayıtlarını kendi oturma odalarında tamamlamak zorunda kaldı..”

Ödüllü besteci Ilan Eshkeri, daha önce BBC’nin diğer doğa tarihi simgeleri için besteler yapmış olan Hans Zimmer ve Steven Price’ın saflarına katılarak A Perfect Planet’in müziğine hayat verdi. Eshkeri’nin çalışmaları arasında Annie Lennox, David Gilmour, Sinead O’Connor ve KT Tunstall ile işbirlikleri yer alıyor.

Eshkeri projeyle ilgili olarak “A Perfect Planet için müzik yapmak son derece tatmin edici bir deneyim oldu. Parçası olduğumuz olağanüstü dünyayı kutlayan diziyaşamı destekleyen sistemlerin hassas dengesini ve gelecekteki istikrarını sağlamak için ne yapmamız gerektiğini de gösteriyor. Bu benim için çok önemli ve ilgilenmemiz gereken bir sorumluluğumuz olduğuna inandığım bir mesaj; sadece gelecek nesli eğitmekle kalmayıp aynı zamanda onlara ilham verecek şekilde… Bu, müziğe yaklaşımımı etkiledi ve beni alışılmadık bir yola soktu. Karantina sırasında bir orkestrayı kaydetmeye çalışmanın eşi görülmemiş lojistik sorunları yüzünden, ‘A Perfect Planet’ için müzik bestelemek de son derece zordu, BBC ve Silverback’te beni destekleyen ve onlara attığım fikirleri destekleyen herkese minnettarım. Müziğimin değişime ilham vermede rol oynamasını umuyorum.”

A Perfect Planet, BBC One ve Discovery için Silverback Films tarafından üretildi ve Tencent Penguin Pictures, ZDF German Television, China Media Group CCTV9, France Télévisions ve The Open University ile ortak yapımcılığını üstlendi. BBC İçerik Yöneticisi Charlotte Moore ve BBC Komisyon, Bilim ve Doğa Tarihi Başkanı Jack Bootle tarafından yaptırılmıştır.

A Perfect Planet önümüzdeki yıl BBC Earth kanalında Türkiye’deki izleyecileri ile buluşacak.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Tivibu’da Kasım başkadır

Tivibu’da Kasım başkadır

Beyaz Haber Ajansı
Tema Tasarım | Osgaka.com