Ana Sayfa Yaşam 16 Kasım 2020 791 Görüntüleme

​Black Friday’de satışlar 5 kat artabilir!

Geçtiğimiz yıl yüzde 39 artan Black Friday satışlarının bu yıl çok daha fazla artması beklenirken, dijital pazarlama uzmanlarının gözden geçirmesi gereken stratejiler açıklandı

Kara Cuma hızla yaklaşıyor ve Bloomberg’e göre bu yılın satışları normalden iki hafta önce başlayacak, bu nedenle pazarlamacılar Kara Cuma’ya iyi hazırlanmalı. Ayrıca, bu yıl tüketicilerin mağazaya gidip sıra beklemek yerine çevrimiçi alışverişe yönelecekleri tahmin ediliyor. Bu nedenle RTB House, pazarlamacıların Kara Cuma’da en iyi sonuçlara ulaşabilmeleri için göz önüne alması gerekenlerle ilgili bazı ipuçları paylaşıyor.

Pandemi nedeniyle çevrimiçi alışveriş neredeyse yüzde 75 arttı; bu durum bu yılki Kara Cuma’da çevrimiçi satışların fazlasıyla artacağını gösteriyor. Aynı zamanda bu yılın son çeyreğinin, en büyük mobil alışveriş sezonu olacağı tahmin ediliyor. O gün içinde yapılan satışlar, çevrimiçi mağazalardaki faaliyetlerin türüne ve sektörüne bağlı olarak ayın başındaki normal bir güne göre 5 kat artabilir. RTB House’un verilerine göre, perakende sektöründeki satışlar Kasım 2019’da yüzde 39 arttı.

RTB House, 36 iş ortağının sonuçlarını analiz etti ve analize göre bu iş ortaklarının 20’si geçen yılki Kara Cuma’da satışlarda belirgin bir artış yaşadı. Giyim ve hızlı tüketim ürünlerinin satıcılarının yeni tüketicilere yaptıkları ortalama satışlar yüzde 50 oranında arttı. Daha uzun karar verme süreci gerektiren, daha pahalı ve sık olarak satın alınmayan mobilya, ev aletleri ve mücevher gibi ürünlerin satıcılarının, son 100 gün içerisinde çevrimiçi mağazayı ziyaret etmeyen müşterilere yönelik satışları neredeyse yüzde 90 arttı.

Müşterilerin yüzde 90’ını ikna etmek 7-14 gün sürüyor

RTB House’un verilerine göre, kullanıcılar Kasım ayının başından itibaren Kara Cuma ile ilgili bilgi edinmek üzere araştırmalara başlıyor ve müşterilerin yüzde 90’ını ikna etmek 7-14 gün sürüyor. Bu nedenle, birkaç hafta öncesinden müşterilerin çevrimiçi mağazayı ziyaret etmesini sağlamak önemlidir. RTB House, müşterilerinden genellikle yeniden hedefleme kampanyalarını yılın bu zamanlarında nasıl düzenleyecekleri ve en iyi sonuçlara ulaşmak için ne kadar yatırım yapmaları gerektiği ile ilgili sorular alıyor. Kara Cuma yaklaşırken, RTB House geçtiğimiz yılın sonuçlarını göz önünde bulundurarak kampanya döneminde kullanılabilecek üç farklı yeniden hedefleme stratejisi paylaşıyor:

Gidişata ayak uydurabilirsiniz

Bu stratejide pazarlamacılar genellikle müşterilere belli indirimler sunar. Bu sayede artan satış hacmi ile yapılan indirim arasında denge sağlanarak kar marjı sabit kalır. Bu strateji, istikrarlı bir yatırım getirisi sağlayarak satışı artırmaya yardımcı olur. Dengeli rekabete sahip pazarlar için uygundur. Bu strateji uzmanlara hedeflere ulaşma konusunda günlük olarak esneklik sunar (ROAS/COS/CPA).

Pazar büyümesinin üstüne çıkabilirsiniz

Pazardaki payını arttırmak ve Kara Cuma’dan en iyi şekilde yararlanmak isteyenlerin daha genişlemeci bir strateji izlemesi tavsiye edilir. Bu strateji, kar marjı ve tedarik zinciri üzerinde bir baskı oluşturduğundan risk teşkil edebilir. Yeniden pazarlama stratejisi doğru şekilde yerleştirilir ve yönetilirse pazarlamacı açısından çok faydalı olabilir. Stratejinin gerçekten etkili olması için büyük indirimler sunulmalıdır.

Yeni müşteriler elde edebilirsiniz

Kara Cuma gibi bir indirim günü yeni müşteriler elde edebilmeniz için iyi bir fırsattır. Birçok kullanıcı, ilk kez alışveriş yapmadan önce aylarca bekler. İndirimler sayesinde müşterileri ilk kez alışveriş yapmaya ikna ederek geleceğe yönelik, sadık müşteriler kazanabilirsiniz. Bazı pazarlamacılar, kazanılan yeni müşterilerin oranını yüzde 30’a kadar artırmayı başarır. Bunu başarmak için normalden daha geniş kapsamlı bir kampanya yürütülmesi tavsiye edilir. Daha büyük çevrimiçi mağazalar söz konusu olduğunda kullanıcı tabanı geniştir ve uzun süredir çevrimiçi mağazayı ziyaret etmemiş ziyaretçileri veya en son ziyaretçileri etkileyerek farklı yeniden hedefleme senaryoları oluşturabilirsiniz. Yeni müşterilerin kazanılmasına öncelik veriyorsanız yeniden hedefleme bütçesinin yüzde 20’sini müşterilerle yeniden ilişki kurulmasına ayırmalısınız.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Yorumlar

Beyaz Haber Ajansı
Tema Tasarım | Osgaka.com